Światłolecznictwo

Lampa Sollux

Zabieg ten to nagrzewanie tkanek za pomocą lampy Sollux o silnym świetle podczerwonym. Podczas naświetlania lampą dochodzi do dość głębokiego przegrzania tkanek, tym samym uaktywniają się procesy przekrwienia tkanek nawet w głębokich, chorobowo zmienionych miejscach. Dzięki ogrzaniu promieniowaniem uzyskuje się miejscową poprawę ukrwienia oraz pobudzenie procesów metabolicznych. W wyniku podwyższenia progu bólu naświetlanie w seriach działa przeciwbólowo. Stosowanie w trakcie zabiegu różnej barwy filtrów rozszerza skutecznie zakres możliwości leczniczych lampy.

Filtr niebieski: przepuszcza promienie niebieskie i ogranicza cieplne, wykazując w ten sposób działanie przeciwbólowe, uspokajające obkurczające naczynia krwionośne. Stosuje się go w nerwobólach, stanach pourazowych, zaburzeniach naczynioruchowych, chorobie zwyrodnieniowej, odmrożeniach i przeczulicy.

Filtr czerwony: przepuszcza promienie czerwone widzialne i podczerwone. Stosowany w stanach zapalnych tkanek miękkich, w celu przyśpieszenia resorpcji wysięków, mięśniobólach i źle gojących się ranach.

Światłolecznictwo

Lampa Bioptron

Lampa ta emituje niekoherentne światło spolaryzowane liniowo. Jest to światło widzialne wchodzące częściowo w podczerwień, dlatego w czasie zabiegu można wyczuć lekkie ciepło. Jest ono delikatne i nie ma wpływu na stan miejscowy. Zabiegi naświetlania lampą Bioptron można stosować również w przypadkach, kiedy leczenie ciepłem jest niewskazane. Taki rodzaj fototerapii jest łagodną formą leczenia i profilaktyki. Lampa Bioptron działa biostymulacyjnie na organizm pacjenta, pobudza uszkodzone komórki i tkanki do szybszej regeneracji. Z tego powodu szerokie jest zastosowanie lampy Bioptron w rehabilitacji. Można ją wykorzystywać zarówno przy gojeniu się ran pooperacyjnych, oparzeniowych, bólach kręgosłupa, jak i przy zapaleniu krtani i atopowym zapaleniu skóry.

Światłolecznictwo